ÖVRIGT / Smycken / Ring 8862528
*
nr 886 2528
Ring
Silver
Utrop:
700 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 april 2014
kl 20:06:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/4 15:47:35
1
100 kr
7/4 18:31:21
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
8227 Brick/serverin..
Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:13
-
8119 Ring
18k guld, med vita stenar. Vikt: 1,4, ringmått 8
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:40
-
8121 Ring
silver, med blå stenar, Bruttovikt: ca 2,1 g, ring..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:59
-
8032 Ringar
8st, silver, med olika stenar. Ringmått 7-18 (7,13..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:14
*
Ring
nr 886 2528
Ring
Silver
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 april 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/4 15:47:35 | 1 | 100 kr |
7/4 18:31:21 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
8227 Brick/serverin..
Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:13 -
8119 Ring
18k guld, med vita stenar. Vikt: 1,4, ringmått 8
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:40 -
8121 Ring
silver, med blå stenar, Bruttovikt: ca 2,1 g, ring..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:59
-
8032 Ringar
8st, silver, med olika stenar. Ringmått 7-18 (7,13..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:14